Dispoziční a konstrukční řešení, materiál, typ, údržba, design. Vybrat ocelové schodiště do nového domu není jednoduchou záležitostí. V dnešním článku si připomeneme, na co bychom neměli zapomenout při výběru a realizaci schodišť do interiérů a exteriérů.

Vybíráte-li schodiště do nového rodinného domu nebo na rekonstruovanou terasu i balkon měli byste začít od návrhu a projektu. Nejdříve se musíte rozhodnout, jaké dispoziční a konstrukční uspořádání chcete v budově využít. Na základě toho volíme i typ schodiště nebo jeho rozměry. Ještě před tím, než vytvoříme návrh schodiště, měli bychom si vytvořit rysy a půdorysy schodiště, abychom předešli prostorovým nebo konstrukčním chybám.

Ruku v ruce s návrhem souvisí i funkce nového schodiště. Budete-li vybírat například vnitřní schodiště do patra, zamyslete se nad tím, jak frekventované toto schodiště bude. Budete využívat schodiště ke stěhování objemnějších předmětů? Budou po schodech stoupat častěji senioři nebo děti? Chcete využít i dalších ozdobných prvků? To vše bude jistě hrát roli při vašem rozhodování o typu schodiště.

Nesmíme zapomenout ani na to, že návrh schodiště se řídí technickými požadavky podle normy  ČSN ISO 6707–1 (730000). Tato norma jednak vymezuje pojmy jako: schodiště, šikmá rampa, schodišťové rameno, schodišťový stupeň, podesta, schodnice, stupnice či výstupní čára. Mimo to určuje i funkční a závazné požadavky na realizaci schodiště. Při výstavbě nesmíte zapomenout ani na požadavky mechanické odolnosti a stability, na požární bezpečnost, odolnost nebo výškové rozdíly.

Ocelové schodiště do pokoje i před dům

Ocelové schodiště je vhodné použít tam, kde očekáváme náročné povětrnostní podmínky nebo nároky na dlouhodobou životnost. Je tak jasné, že dřevěné lakované schodiště je vhodné použít do interiérů, a ne před náš dům. Ocelové schodiště nebo kovové schodiště pro venkovní použití upravujeme protiskluzovými prvky. Kromě toho tyto typy schodišť doplňujeme vhodnou povrchovou úpravou, třeba vypalovacími laky. Ty dosahují vysoké odolnosti proti UV záření, rozdílným teplotám a nestálým povětrnostním vlivům.

Vnitřní schodiště s sebou nesou zvýšené nároky na bezpečnost, statiku a dlouhodobou stálost. Přestože k hlavním materiálům těchto schodišť stále patří dřevo, módní záležitostí jsou také ocelová schodiště. Ocelové schodiště můžete doplnit dřevěnými prvky nebo sklem. Je třeba taktéž připomenout, že každé schodiště, které bude mít více než tři výškové stupně, musí být dle normy opatřeno zábradlím. A právě nerezové zábradlí se s ocelovými schodišti skvěle doplňuje.

My v Zámečnictví Nováček s.r.o. máme s konstrukcemi a návrhy ocelových a kovových schodišť dlouholetou zkušenost. Realizujeme zakázky pro developery, firmy i koncové zákazníky.

Podívejte se na naše reference a galerii